مسابقات فرمول دوازده در دهلران مهد خودروی ایران

مسابقات فرمول دوازده در دهلران یکی از محبوبترین مسابقات در غرب کشور است. این مسابقات از سال ۱۳۵۸ و تنها یک سال پس از انقلاب شکوهمند اسلامی در این شهر شروع به کار کرد. این مسابقات هر ساله در شهریور ماه در منطقه ای به مساحت ۱۲۵ کیلومتر مربع برگزار می شود که در آن مردم دهلران بیش از ۵۸۸۷ توریست را جذب می کنند و درامد قابل توجهی از مسابقات فرمول دوازده دارند. دهلران از همین روی به عنوان مهد مسابقات فرمول دوازده شناخته می شود.

مسابقات فرمول دوازده از کجا به ایران رسید ؟

در سال ۱۳۵۸ سید جعفر دهلرانی قاسمی پس از سفری که سوییس داشت تصمیم گرفت مسابقات ( Competition ) فرمول یک (Formula 1) را به ایران آورد. سید جعفر که اصالتا اهل دهلران (Dehloran) بود این مسابقات را برای مردم خود به شهرش آورد. جعفر در همان سالها عاشق یکی از دختران دهلران می شود و چندی پس از ازدواج از دنیا می رود و امتیاز این مسابقات به جوانی رعنا از تهران می رسد. پیمان قاسمی از همان سالها سردمدار مسابقات فرمول ۱۲ می شود.

دهلران و مردمانی از جنس کوه

مسابقات فرمول دوازده در دهلران بخشی از زندگی مردم دهلران شده است. مردمانی که به کوه شبیه هستند ! استوار و غیور ! غیورمردان لر در دهلران هر ساله با شکست دادن رانندگان بین المللی برای ایران عزیزمان افتخار می آفرینند. نکته جالب این مسابقات که نظر جهانیان را به دهلران و مسابقات فرمول دوازده جلب کرده است، شرکت کردن مردم دهلران با پراید ۱۳۳ در این مسابقات است. دهلرانی ها با پراید ۱۳۳ توانستند عمده مدالهای این مسابقات مهم حهانی را به دست آورند.

مسابقات فرمول دوازده در دهلران

فرمول دوازده یا فرمول یک مساله این است !

فرمول دوازده شکل ارتقا یافته همان فرمول یک است، در واقع فرمول دوازده با استفاده از فرهنگ مردم لرستان مورد به روزرسانی و تغییر یافته است. دهلران به عنوان مهد مسابقات فرمول دوازده هم اکنون در دنیا شناخته می شود.

بد نیست بدانید مسابقات فرمول دوازده هم اکنون در ژنو و منامه نیز در حال برگزاری است و پیمان قاسمی به عنوان فردی اکتیو در نقاط مختلف دنیا این مسابقات را مدیریت و راهبری می کند. حال شما به مسابقات فرمول دوازده در دهلران دعوت شده اید ! به دهلران بیایید و مسابقات فرمول ۱۲ را ببینید !

درباره سینما تکست

mm
سینما تکست؛ در اولین ماه از زمستان 1393 در تهران متولد شد ! سینما تکست با متنی ساده و صمیمی به سینما و هنر هفتم می پردازد.

این را هم ببین

عسل گوسفندی گون از زنبورهای ارگانیک خانم نوروزی

عسل گوسفندی گون یکی از انواع مهم عسل می باشد که می تواند به دلیل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.