رسم محلی فنجان ستاری در غرب گیلان

رسم محلی فنجان ستاری یکی از رسوم مردم در گیلان است. آن طور که در متون آورده اند و تاریخ نوشته است و قدیمی های گیلان می گویند این رسم یکی از رسوم روس ها بوده است که در زمان اشغال گیلان توسط روس ها به ایران آمده است. سربازان روسی از فنجان ستاری برای مصرف چای استفاده می کردند و به تدریج این رسم با نام فنجان ستاری وارد ایران شد.

رسمی از قدیم تا فنجان های امروزی

این رسم اولین بار در سال ۱۸۹۷ توسط شیخ محمد گیلانی اصل که معروف شیخ الگیلان بود وارد ایران شد. آن زمان روسها به فنجان می گفتند Sattari Cup و چای و قهوه روسی را در این فنجان ها مصرف می کردند و به همین دلیل فنجان ها روسی خیلی بزرگ نبود (قوه را روسها به صورت اندک و ته استکان مصرف می کنند)

رسم فنجان ستاری در قدیم

ستاری اصطلاحی از ریش تا فنجان

رسم است در ایران به ریش آنکادر شده می گویند «ریش ستاری» و واقعاً اصطلاح ستاری در ایران بسیار رایج است. فنجان ستاری فنجان های بزرگی است که ایرانی ها برای مصرف چای استفاده می کردند، و روسها با دیدن این فنجان ها متعجب می شوند و از آن پس رسمی را با نام فنجان ستاری که به معنای مصرف قهوه در فنجان های بزرگ ایرانی بود را راه اندازی می کنند. این فنجان ها بعضاً به کاسه حمام هم معروف بوده که در خزینه های قدیمی برای شست و شوی توسط ملت ایران مورد استفاده قرار می گرفته است.

رسوم قدیمی و نابودی فنجان ستاری

در گذر زمان و طی سالها، فنجان های بزرگ که معروف به فنجان ستاری بودند به تدریج از بین رفتند و این روزها نسل جدید چیزی از فنجان ستاری را نشنیده است، این فنجان ها امروز دیگر جز در موزه ها و بعضی از خانه های قدیمی که نسل قدیم در آن زندگی می کنند دیده نمی شود. فنجان ستاری دقیقاً ۵۱۷ سی سی حجم داشت که در آن به انداز ۲٫۴ فنجانی های امروز مایعات جای می گرفت.

یاد فنجان ستاری و رسم فنجان ستاری به خیر

درباره سینما تکست

mm
سینما تکست؛ در اولین ماه از زمستان 1393 در تهران متولد شد ! سینما تکست با متنی ساده و صمیمی به سینما و هنر هفتم می پردازد.

این را هم ببین

مسابقات فرمول دوازده در دهلران مهد خودروی ایران

مسابقات فرمول دوازده در دهلران یکی از محبوبترین مسابقات در غرب کشور است. این مسابقات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.